1.000'den fazla öğrenci tarafından güvenilen adres.

İtalya’da Eczacılık Eğitimi: Kabul Şartları ve Tüm Detaylar

Eczacılık mesleği tarihi eski çağlara dayanan köklü ve saygın bir meslektir. Eczacılık eğitimi ise her ülkede uzun yıllar alan bir eğitimdir. İtalya'da eczacılık okumak ülkemizdeki gibi 5 yıl sürmektedir. İtalya'da unico ciclo yani tek devre veya bütünleşik program olarak geçer. Yurtdışında eczacılık eğitimini İngilizce olarak veren birçok ülke bulunur. Bu ülkeler arasında İtalya da İngilizce eğitim seçeneği sunan ülkelerden biridir.

İtalya’da Eczacılık Eğitimi Yıllık Eğitim Ücretleri Aralığı

€156
/
€4.000
Eğitim Uzmanlarımızdan Ücretsiz Bilgi Alın (Whatsapp)

Eğitim uzmanlarımızdan üniversite ve bölüm seçenekleri hakkında
ücretsiz güncel bilgi alabilirsiniz.

Tüm Başvuru Detaylarına Ücretsiz Ulaşmak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

Başvuru detayları hakkında PDF içeriğimiz sistemimiz tarafından otomatik olarak Whatsapp ve E - Posta üzerinden gönderilecektir. Formu doldurduktan sonra kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz ❤️

Geçerli Numara
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Eğitim Dil Seçeneği

Eğitim Süresi

5 Yıl

Eğitim Düzeyi

Lisans

Giriş Sınavı

YÖK Denkliği

Staj, Burs İmkanları

Alabileceğiniz Burs Miktarı

€ 7.200 (Yıllık, Maksimum)

İtalya'da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya'da eczacılık eğitimi genellikle İtalyanca olarak verilmektedir. Ancak İngilizce eczacılık eğitimi verilen 2 okul seçeneği bulunmaktadır. İtalya eczacılık fakülteleri olarak bu okullar:

 • Roma Tor Vergata Üniversitesi
 • Bologna Üniversitesi

İtalyanca eczacılık eğitiminde ise seçenek oldukça geniştir. İtalyanca eczacılık eğitimi alabileceğiniz Bazı Okullar:

 • Bologna Üniversitesi
 • Bari Üniversitesi
 • Milano Üniversitesi
 • Messina Üniversitesi
 • Napoli Federico II Üniversitesi
 • Pavia Üniversitesi
 • Roma La Sapienza Üniversitesi
 • Torino Üniversitesi
 • Pisa Üniversitesi

İtalyanca eğitim seçeneği yukarıda ismini verdiğimiz üniversitelerden çok daha geniştir. İtalyanca eğitim almak isteyen uluslararası öğrenci sayısı da İngilizce kadar çok olmadığı için kabulü daha kolaydır. Hangi dilde eğitim almak isterseniz o dilde B2 düzeyinde dil belgesi sunmanız gerekir. İtalyanca eğitim için Foundation Year ismi verilen 1 yıllık hazırlık programlarına katılabilirsiniz.

Foundation year programında temelden İtalyanca eğitimine başlanır. İlk dönem tamamen dil dersleri verilir. İkinci dönem itibariyle eğitim almak istediğiniz alanla ilgili temel dersleri alabilirsiniz. Bu da sizi giriş sınavı ve üniversite eğitimine hazırlamayı amaçlamaktadır.

İtalya Eczacılık Fakültesi

İtalya'da eczacılık fakültelerinde eğitim Türkiye'deki gibi 5 yıl sürmektedir. Eğitim programı içeriğinde stajlar ve diğer laboratuvar uygulamaları da yer almaktadır. Eczacılık eğitimi boyunca hem teorik hem pratik eğitim bir aradadır. İsteyen öğrenciler mezuniyetten sonra İtalya'da kalıp çalışma hakkına sahiptir.

İtalyan hükümeti mezuniyetten sonra öğrencilere 1 yıllık iş arama için oturum izni (cerca di lavoro) verir. Bu süre zarfından iş bulan veya kendi işini kuran öğrencilerin oturum izinleri çalışma iznine çevrilir. Ancak İtalya'da eczane açmak isteyen mezunların İtalya'da bu şartları iyi öğrenmeleri gerektiğini belirtmemiz gerekir.

İtalya'da Eczacılık Kabul Şartları

İtalya'da İngilizce olarak eczacılık eğitimi için temel kabul şartı B2 seviyesinde dil belgesidir. Ayrıca TOLC F sınavından da skor talep edilir. TOLC-F sınavı Şubat-Kasım ayları arasında online veya İtalyan üniversitelerinde düzenlenir. TOLC-F sınavı hazırlık kurslarımızdan faydalanmak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İtalyanca bölmler için de İtalyanca TOLC-F sınavına girmeniz gerekir. İki sınavın da soru dağılımı aynıdır. Aradaki dil farkının yanında İtalyanca TOLC F sınavında İngilizce bölümü de bulunur.

TOLC-F soru dağılımı aşağıdaki gibidir.

 • Biyoloji - 15 soru
 • Kimya - 15 soru
 • Matematik - 7 soru
 • Fizik - 7 soru
 • Mantık - 6 soru

olmak üzere toplamda 50 soru bulunur. Bu soruları çözmeleri için öğrencilere 72 dakika süre tanınır.

Roma Tor Vergata Üniversitesi giriş şartları farklılık gösterir. Üniversite giriş sınavını kendisi düzenlemektedir. Sınava Roma'da okulun kampüsünde girmeniz gerekir.

İtalya'da Eczacılık Okumak - Fiyatlar

İtalya'da eczacılık eğitimi veren üniversitelerin eğitim ücretleri 156-3.500 Euro arasında değişmektedir. Bu ücret aile gelirine göre belirlenmektedir ve indirim sağlamak mümkündür. Bu alanda sunmuş olduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya'da Burslu Eczacılık Okumak

İtalya'da burslu eczacılık eğitimi almak mümkün! Yıllık 3.000-7.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs imkanı İtalyan hükümeti tarafından uluslararası öğrenciler için sunulmaktadır. Burs DSU bursu olarak bilinir.

Roma Tor Vergata Üniversitesi için DSU burs kurumu: LazioDisco

Bologna Üniversitesi için DSU burs kurumu ise ER-GO'dur.

DSU burslarının kriteri;

 • ilk yıl aile geliri (yıllık gelirin 23.000'un altında olması, taşınmaz varlığının 50.000 Euro'nun altında olması)
 • sonraki yıllar için ise her bölüm özelinde belirlenen kredide ders vermek gerekir.

Bu krediyi yakalayamayan öğrencilerin bursu kesilir ve aldıkları tutarı iade etmeleri istenir. Bu kısmı bursun okul devamlılığını kanıtlama kısmı gibi düşünebilirsiniz.

İtalya'da burslu eğitim imkanlarından faydalanmak için İtalya'da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimizden destek alabilirsiniz. İstenen birçok evrak, bürokratik sürecin yoruculuğu ve İtalyanca bilgisine dayalı olması süreci zor hale getirir. Bu zorlu süreçte İtalya'da eğitim tecrübesine sahip EduScala'dan destek alabilirsiniz. DSU bursu işlemlerini Türkiye ve İtalya ekibimizin koordineli çalışmaları ile yürütmekteyiz.

Detaylı bilgi için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

İtalya'da Eczane Açmak

İtalya'da eczacılık eğitiminizden sonra ruhsat alarak eczane açabilmeniz için İtalyan devletinin yapmış olduğu sınavda başarılı olmanız gerekmektedir. Sınav içeriğinde pratik laboratuvar çalışması, 300 soruluk bir test sınav ve ardından sözlü bir sınav yapılmaktadır. Sınavı başarıyla tamamlayanlar eczane açma ruhsatı alabilirler. Ayrıca sınavda başarılı olan kişilerin eczane açmak istediği şehirde sicil kaydı almaları gerekmektedir.

İtalya'da eczane sayıları nüfus ile orantılı bir şekilde dağılacak şekilde düzenlenmiştir. Nüfusu 12.500'den az yerleşim yerleri için her 5.000 kişiye 1 eczane, nüfusu daha fazla olan yerleşim yerlerinde ise her 40.000 kişi için bir eczane bulunması zorunludur.

İtalya'da eczacılık okumak size direkt olarak eczane açma yetkisi vermez. Yukarıdaki adımları yerine getirmeniz gerekir.

İtalya’da Eczacılık Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İtalya’da eczacılık kaç sene?

İtalya’da eczacılık eğitimi lisans ve yüksek lisans bütünleşik bir eğitim sunduğu için eğitim süresi 5 yıldır.

İtalya’da eczacılık okumak için girilmesi gereken sınav hangisidir?

İtalya’da eczacılık okumak için Bologna Üniversitesi’nde TOLC-F sınavına girilmesi gerekir. Tor Vergata Üniversitesi için ise 60 soruluk bir test sınavı ve ardından yüz yüze bir mülakat yapılır.

İtalya’da Eczacılık okumak zor mu?

İtalya’da eczacılık eğitimi 5 yıl sürer ve eğitim süresince derslerinizi sıkı takip etmeniz gerekir. Derslerini iyi takip eden ve teorik eğitimle pratik eğitimi eşgüdümlü olarak ilerleten öğrencilerin başarısız olmaları için bir sebep yoktur. 

İtalya’da Eczacılık okumak için gerekenler nedir?

Eczacılık eğitimi için TOLC-F veya üniversitenin kendi yaptığı sınavda başarılı olmanız gerekir. Ayrıca B2 düzeyinde dil belgesi de istenilen şartlar arasındadır. 

İtalya’da Eczacılık fakülteleri fiyatı nedir?

İtalyan devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti aile gelirine göre belirlenir. Bu tutar 156 Euro’dan başlar ve okullara göre değişiklik gösterse de 4.000 Euro’ya kadar yükselebilir. Herhangi bir gelir beyanında bulunmazsanız maksimum tutarı ödemeniz gerekir. 

İtalya'da Eczacılık Eğitiminde EduScala'ya Güvenenler Ne Dediler?

EduScala'ya güvenerek İtalya'da tıp eğitimi alan öğrenciler, başarı hikayeleriyle ilham veriyor.

İdil Su F.

EduScala ile Università Cattolica del Sacro Cuore (Cattolica Üniversitesi) İtalya'da Tıp Lisans eğitimine başladım. Uzmanlık ve yardımseverlikleri ile yurt dışı eğitim hayalim gerçek oldu. Her adımımda destekleriyle yanımda oldular. EduScala'ya derin minnettarlığımı ifade ederim.

Cattolica Üniversitesi (Università Cattolica)
İtalya'da Tıp Lisans Eğitimi

İtalya'da Eczacılık Eğitimi Eğitimi Sizlere Ne Katacak

İtalya'da Eczacılık eğitimi, global standartlarda bilgi ve deneyimle kariyerinizi zirveye taşıyacak.

Avrupa Birliğinde Oturum ve Serbest Dolaşım Hakkı

İtalya'da Eczacılık eğitimi almak, bir yıl süreyle Avrupa Birliği'nde oturum ve serbest dolaşım hakkı kazanmanıza olanak tanır, böylece Avrupa'da özgürce yaşama ve çalışma imkanınız olur.

Eğitim Sonrası Çalışma İzni

İtalya'da Eczacılık eğitimi tamamlandıktan sonra, eğitim sonrası çalışma izni ile Avrupa Birliği'nde kariyer fırsatlarını keşfedin.

Tüm Ülkelerde Geçerli, Tanınan Diploma

İtalya'da Eczacılık eğitimi, tüm ülkelerde geçerli ve tanınan bir diploma kazandırarak global kariyer kapılarını aralar.

Dünya Çapında Tanınmış Şirketlerde Kariyer Fırsatı

İtalya'da Eczacılık eğitimi, dünya çapında tanınmış şirketlerde kariyer fırsatları sunar ve profesyonel ağınızı genişletir.

EduScala ile Eğitim ve Kariyer Yolculuğuna Çıkanların Başarı Hikayeleri

EduScala ile eğitim ve kariyer yolculuğuna adım atan öğrencilerimizin başarı hikayeleri, sizi de kendi potansiyelinizi keşfetmeye ve hedeflerinize ulaşmaya ilham verecek.

Melike B. (Öğrenci Yorumu)

EduScala Eğitim Danışmanlık ile Pavia Üniversitesi'nde (Università degli Studi di Pavia) İtalya'da Finans Yüksek Lisans eğitimi sürecime başladım. Burs, kayıt ve konaklama işlemlerimde büyük destek gördüm. Sorularıma her zaman hızlı ve etkili yanıtlar aldım, hizmetlerinden çok memnun kaldım ve tavsiye ederim.

İtalya'da Finans Yüksek Lisans Eğitimi
Pavia Üniversitesi (Università degli Studi di Pavia)
Deniz H. (Veli Yorumu)

EduScala sayesinde oğlum, Cenova Üniversitesi'nde (Università di Genova) Denizcilik Bilimleri lisans programına kabul edildi. Ulvi hocamız, süreci detaylıca anlatıp, sorularımıza ve İtalyan bürokrasisine sabırla yöneterek büyük destek oldu. Hazırlık sürecindeki rehberliği için minnettarız. EduScala'ya teşekkürler.

İtalya'da Denizcilik Bilimleri Lisans Eğitimi
Cenova Üniversitesi (Università di Genova)
Selim D. (Veli Yorumu)

EduScala aracılığıyla kızım, Parma Üniversitesi'nde (Università di Parma) hazırlık eğitimi fırsatı buldu. Abdulkadir ve Ulvi beyler sayesinde, süreç boyunca karşılaştığımız tüm sorunlara hızlı çözümler getirildi. Onların bilgisi ve desteği ile her adımı kolaylıkla tamamladık. EduScala'ya minnettarız.

Parma Üniversitesi (Università di Parma)
İtalya'da Hazırlık Eğitimi
İdil Su F. (Öğrenci Yorumu)

EduScala ile Università Cattolica del Sacro Cuore (Cattolica Üniversitesi) İtalya'da Tıp Lisans eğitimine başladım. Uzmanlık ve yardımseverlikleri ile yurt dışı eğitim hayalim gerçek oldu. Her adımımda destekleriyle yanımda oldular. EduScala'ya derin minnettarlığımı ifade ederim.

Cattolica Üniversitesi (Università Cattolica)
İtalya'da Tıp Lisans Eğitimi
Tuğberk Y. (Öğrenci Yorumu)

EduScala ile 1 yıl önce Torino Üniversitesi'nde (University of Turin) Hukuk Yüksek Lisans yolculuğum başladı. Ortalamamın dezavantajını aşmamızda büyük destek oldular ve ilk kabulumuzu aldık. Zeki ve donanımlı ekip, hayalime ulaşmamda kilit rol oynadı. Hedeflerinize inanın, EduScala'ya güvenin.

Torino Üniversitesi'nde (Università degli Studi di Torino)
İtalya'da Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi

Global ve Yerel Üye Olduğumuz Kuruluşlar

Kalite ve güvenilirliği temsil eden kuruluşlara üyeliğimizle, eğitim hizmetlerimizin uluslararası standartlarda olduğunu taahhüt ediyoruz.

En Popüler İtalya Üniversite Bölümlerine Göz Atın

EduScala ile İtalya'nın en popüler üniversite bölümlerini keşfedin ve geleceğinizi şekillendirmeye bugünden başlayın.

Tüm Bölümleri Görüntüleyin

Lisans, Yüksek Lisans

İtalya'da Mühendislik Eğitimi

EduScala ile İtalya'da mühendislik eğitimi: Lisans ve yüksek lisans seviyelerinde dünya standartlarında bir eğitime adım atın.

Lisans, Yüksek Lisans

İtalya'da İşletme, Ekonomi Eğitimi

EduScala ile dünyanın en büyük 8. ekonomisi İtalya'da lisans ve yüksek lisans düzeyinde işletme, ekonomi eğitimine kapınızı açın.

Lisans, Yüksek Lisans

İtalya'da Tıp Eğitimi

EduScala ile dünyada kabul gören İngilizce tıp eğitimi: İtalya'da tıp lisans eğitimi ile uluslararası bir kariyere adım atın.

İtalya'da Lisans ve Yüksek Lisans Yolculuğunuza Bugün Adım Atın

EduScala ile İtalya'nın önde gelen üniversitelerinde hayalinizdeki eğitime hemen başlangıç yapın.

Başvuru Yap

1.000'den fazla öğrenci tarafından güvenilen adres.