1.000'den fazla öğrenci tarafından güvenilen adres.

İtalya'da Diş Hekimliği Eğitimi: Kabul Şartları ve Tüm Detaylar

Diş hekimliği eğitimi her ülkede en çok talep edilen bölümlerdendir. Türkiye'de her yıl birçok yeni üniversite açılsa da eğitim kalitesi birçok üniversitede yüksek olmuyor. Ancak İtalya'da diş hekimliği okumak son yıllarda birçok öğrencinin hedefi haline geldi. Bu yazımızda İtalya'da diş hekimliği eğitim süreciyle ilgili tüm detayları ele alacağız.

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi Yıllık Eğitim Ücretleri Aralığı

€156
/
€4.000
Eğitim Uzmanlarımızdan Ücretsiz Bilgi Alın (Whatsapp)

Eğitim uzmanlarımızdan üniversite ve bölüm seçenekleri hakkında
ücretsiz güncel bilgi alabilirsiniz.

Tüm Başvuru Detaylarına Ücretsiz Ulaşmak İçin Formu Doldurabilirsiniz.

Başvuru detayları hakkında PDF içeriğimiz sistemimiz tarafından otomatik olarak Whatsapp ve E - Posta üzerinden gönderilecektir. Formu doldurduktan sonra kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz ❤️

Geçerli Numara
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Eğitim Dil Seçeneği

Eğitim Süresi

5 Yıl

Eğitim Düzeyi

Lisans

Giriş Sınavı

YÖK Denkliği

Staj, Burs İmkanları

Alabileceğiniz Burs Miktarı

€ 7.200 (Yıllık, Maksimum)

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitim İçeriği

İtalya üniversiteleri öğrencilerine lisans, yüksek lisans, master ve doktora gibi eğitim seçenekleri sunmaktadır. Yüksek lisans eğitimleri 2 yıl, lisans eğitimleri ise ortalama 3 yıldır. Ancak tıp bilimleri söz konusu olduğunda İtalya’da eğitim süresi 6 yıl sürmektedir. Diş hekimliği eğitimi ise İtalya üniversitelerinde 6 yıl sürer.

İtalya’da Diş Hekimliği Ders Konuları Nelerdir?

Bilindiği gibi diş hekimliği insan sağlığını ve biyolojik yapısını kapsayan bir bilim alanıdır. Bu nedenle İtalya’da diş hekimliği dersleri ilk yıllarda insanın biyolojik yapısını detaylı olarak aktarma üzerine kuruludur. Başlangıç dönemi eğitiminde hastalıklarla ilgili genel bilgiler verilmektedir. Biyoloji ve insan rahatsızlıkları konusunda temel eğitim sonrası öğrenciler diş hekimliği alanına adım atmaya başlar.

Bu da 2. sınıftan itibaren ders planları içerisinde yerini almıştır. Diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler İtalya'da bulunan devlet ve özel kurumlarda staj yaparak eğitimlerini tamamlar.

İtalya üniversiteleri ezberci bir eğitimden ziyade pratiğe dayalı eğitimi tercih eder. Diş hekimliği alanında da öğrenciler temel eğitimden sonra uygulama içeren konuları görmeye başlar. Eğitimin son yıllarında öğrenciler çok daha geniş kapsamda pratik yapma becerisi kazanırlar. Ağız hastalıkları konusunda gerekli bilgilerle donanan öğrenciler, aynı zamanda hastalarla iletişim kurma beceriler konusunda da eğitim alırlar.

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitim Dili

Yurtdışından gelen öğrenci talebinin artmasıyla İtalyan üniversiteleri her yeni İngilizce bölümler açmaya başladılar. Son yıllarda ilgi görmeye başlayan meslek dalları için sizler de İtalya’da İngilizce eğitim alma şansını yakalayabilirsiniz. İtalya'da İngilizce diş hekimliği eğitimi 2 devlet üniversitesinde verilir.

Diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin IMAT ismi verilen İtalya'ya özgü sınava girmesi gerekir. Sınav dili İngilizcedir.

İtalya Diş Hekimliği Üniversiteleri

İtalya diş hekimliği okullarının İngilizce olarak eğitim seçeneği sadece devlet üniversiteleri bünyesindedir. Bu üniversiteler;

  • Siena Üniversitesi
  • Roma La Sapienza Üniversitesi

İtalya'da devlet ve özel üniversitelerle ilgili araştırma yaptığınızda İngilizce diş hekimliği bölümü seçenek olarak UniCamillus Üniversitesi'nin görebilirsiniz. Ancak 2024-2025 akademik yılı itibariyle İngilizce seçenek yukarıda belirttiğimiz 2 üniversite bünyesinde verilmektedir.

Resmi temsilciliğini yürüttüğümüz ve ücretsiz danışmanlık hizmet verdiğimiz UniCamillus Üniversitesi'nden aldığımız bilgiye göre;

İlk 2 yılı İngilizce diğer yıllar İtalyanca olarak açılan diş hekimliği bölümü sadece İtalyanca eğitim vermeye başladı. 

İtalya’da Diş Hekimliği Okumanın Avantajları Nelerdir?

İtalya’da eğitim almanın öğrencilerimize kazandırdığı pek çok avantaj vardır. Bunlardan biri iyi düzeyde bir dil eğitimi almalarıdır. İtalya’da eğitimde hem mesleki İngilizcenizi hem de gündelik yaşamda işinize yarayacak olan İtalyancanızı geliştirme şansını yakalayabilirsiniz. Kaliteli bir dil eğitiminden geçmek farklı ülkelerde çalışmayı arzulayan öğrencilerimiz için de son derece yararlı olacaktır.

İtalya’da üniversite eğitimi görmenin diğer önemi ise bir Avrupa ülkesinde eğitim almış olma avantajına sahip olmaktır. Alacağınız diploma ile Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde sorunsuz bir şekilde çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Avrupa genelinde geçerli Mavi Diploma almak için İtalya’nın en seçkin üniversitelerine istediğiniz bölümü belirleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra size verilecek diploma ülkemizde Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından kabul edilmektedir.

İtalya’nın üniversiteleri pek çok Avrupa ülkesine göre çok daha uygun maddi şartlara sahiptir. Ülkede öğrencilere sunulan burs olanakları hayli fazladır.

Eğitim politikası gereği İtalya’nın harç ücretleri düşük seviyelerde tutulur. Dileyen öğrenciler eğitim alırken bir yandan yarı zamanlı çalışma izninden yararlanabilirler. İtalya’da öğrenci olarak çalışmak için verilen izin süresi ortalama 20 saattir.

İtalya’da Diş Hekimliği Okumak İçin Sınava Girilir mi?

Diş hekimliği veya Tıp Fakültesi alanlarında okumak için İtalya’da üniversite sınavı aşamasından geçmeniz gerekir. Bu sınavlar merkezi sınavlar gibi değildir. Üniversiteler kendi öğrenci alma kapasitesini belirlemek için başvurular arasından eleme yapmak zorundadır.

IMAT sınavı olarak bilinen sınava girmek için İngilizcenizin yeterli olması gerekir. İtalyanca Diş hekimliği okumak istiyorsanız yine dil bilginizin sınav için yeterli olmasına dikkat etmelisiniz.

İtalya’da Diş hekimliği sınavı ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İtalya’da eğitim için gerekli belgeler, başvuru sürecinin nasıl ilerleyeceği ve sınav hazırlığıyla ilgili sorularınız için info@eduscala.com adresine mail atabilirsiniz.

İtalya Diş Hekimliği Denklik

İtalya diş hekimliği eğitimi sonrası Türkiye'de mesleğinizi icra edebilirsiniz. YÖK'ün yurtdışı diploma denkliğiyle ilgili en temel şartı üniversitenin dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer almasıdır. Ayrıca mezuniyetten sonra Türkiye'de STS ismi verilen sınava girmek de güncel olarak istenilen şartlar arasındadır. Mezun olan öğrenciler diş hekimi olarak çalışmak istedikleri ülkenin kendi prosedürüne uymak zorundadır.

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş hekimliği en iyi hangi ülkede okunur?

Yurtdışında diş hekimliği eğitimi için aradığınız kriterlere göre birçok ülke bulabilirsiniz. Ancak İngilizce eğitim, uygun maliyetler, köklü eğitim kalitesi ve burs gibi kriterleriniz varsa en iyi seçeneğiniz İtalya olacaktır.

İtalya diş hekimliği hangi üniversitelerde var?

İtalya’da İngilizce diş hekimliği eğitimi Siena Üniversitesi ve Roma La Sapienza Üniversitesi bünyesinde mevcuttur. İtalyanca diş hekimliği ise birçok üniversite bünyesinde mevcuttur. 

İtalya’da diş hekimliği için hangi sınava girmem gerekir?

İtalya’da İngilizce diş hekimliği eğitimi için IMAT sınavına girmeniz gerekir. İtalyanca eğitim için ise TOLC-MED sınavı bulunur. Ayrıca B2 düzeyinde dil belgesi de istenilen şartlar arasındadır.

IMAT sınavı zor mu?

IMAT sınavı yılda bir kere yapılır. Bu sınava iyi bir hazırlık süreci ise öğrencinin akademik düzeyine göre 1 yıl civarında sürer. Ancak konu içeriği olarak Türk eğitim müfredatına benzer olan IMAT sınavına hazırlık için erken hareket edilmesini tavsiye ediyoruz. 

İtalya'da diş hekimliği denkliği nasıl alınır?

İtalya’da diş hekimliği eğitimi sonrası Türkiye’de YÖK’ten diploma denkliğinizi almanız gerekir. Ayrıca diş hekimi olarak çalışabilmek için STS ismi verilen bir sınav bulunur. Türkiye’den mezun olup İtalya’da diş hekimliği yapmak isterseniz de İtalyan Sağlık Bakanlığı’nın istediği şartları yerine getirmeniz gerekir. 

İtalya'da Diş Hekimliği Eğitiminde EduScala'ya Güvenenler Ne Dediler?

EduScala'ya güvenerek İtalya'da Diş Hekimliği eğitimi alan öğrenciler, başarı hikayeleriyle ilham veriyor.

İdil Su F.

EduScala ile Università Cattolica del Sacro Cuore (Cattolica Üniversitesi) İtalya'da Tıp Lisans eğitimine başladım. Uzmanlık ve yardımseverlikleri ile yurt dışı eğitim hayalim gerçek oldu. Her adımımda destekleriyle yanımda oldular. EduScala'ya derin minnettarlığımı ifade ederim.

Cattolica Üniversitesi (Università Cattolica)
İtalya'da Tıp Lisans Eğitimi

İtalya'da Diş Hekimliği Eğitimi Eğitimi Sizlere Ne Katacak

İtalya'da Diş Hekimliği eğitimi, global standartlarda bilgi ve deneyimle kariyerinizi zirveye taşıyacak.

Avrupa Birliğinde Oturum ve Serbest Dolaşım Hakkı

İtalya'da Diş Hekimliği eğitimi almak, bir yıl süreyle Avrupa Birliği'nde oturum ve serbest dolaşım hakkı kazanmanıza olanak tanır, böylece Avrupa'da özgürce yaşama ve çalışma imkanınız olur.

Eğitim Sonrası Çalışma İzni

İtalya'da Diş Hekimliği eğitimi tamamlandıktan sonra, eğitim sonrası çalışma izni ile Avrupa Birliği'nde kariyer fırsatlarını keşfedin.

Tüm Ülkelerde Geçerli, Tanınan Diploma

İtalya'da Diş Hekimliği eğitimi, tüm ülkelerde geçerli ve tanınan bir diploma kazandırarak global kariyer kapılarını aralar.

Dünya Çapında Tanınmış Şirketlerde Kariyer Fırsatı

İtalya'da Diş Hekimliği eğitimi, dünya çapında tanınmış şirketlerde kariyer fırsatları sunar ve profesyonel ağınızı genişletir.

EduScala ile Eğitim ve Kariyer Yolculuğuna Çıkanların Başarı Hikayeleri

EduScala ile eğitim ve kariyer yolculuğuna adım atan öğrencilerimizin başarı hikayeleri, sizi de kendi potansiyelinizi keşfetmeye ve hedeflerinize ulaşmaya ilham verecek.

Melike B. (Öğrenci Yorumu)

EduScala Eğitim Danışmanlık ile Pavia Üniversitesi'nde (Università degli Studi di Pavia) İtalya'da Finans Yüksek Lisans eğitimi sürecime başladım. Burs, kayıt ve konaklama işlemlerimde büyük destek gördüm. Sorularıma her zaman hızlı ve etkili yanıtlar aldım, hizmetlerinden çok memnun kaldım ve tavsiye ederim.

İtalya'da Finans Yüksek Lisans Eğitimi
Pavia Üniversitesi (Università degli Studi di Pavia)
Deniz H. (Veli Yorumu)

EduScala sayesinde oğlum, Cenova Üniversitesi'nde (Università di Genova) Denizcilik Bilimleri lisans programına kabul edildi. Ulvi hocamız, süreci detaylıca anlatıp, sorularımıza ve İtalyan bürokrasisine sabırla yöneterek büyük destek oldu. Hazırlık sürecindeki rehberliği için minnettarız. EduScala'ya teşekkürler.

İtalya'da Denizcilik Bilimleri Lisans Eğitimi
Cenova Üniversitesi (Università di Genova)
Selim D. (Veli Yorumu)

EduScala aracılığıyla kızım, Parma Üniversitesi'nde (Università di Parma) hazırlık eğitimi fırsatı buldu. Abdulkadir ve Ulvi beyler sayesinde, süreç boyunca karşılaştığımız tüm sorunlara hızlı çözümler getirildi. Onların bilgisi ve desteği ile her adımı kolaylıkla tamamladık. EduScala'ya minnettarız.

Parma Üniversitesi (Università di Parma)
İtalya'da Hazırlık Eğitimi
İdil Su F. (Öğrenci Yorumu)

EduScala ile Università Cattolica del Sacro Cuore (Cattolica Üniversitesi) İtalya'da Tıp Lisans eğitimine başladım. Uzmanlık ve yardımseverlikleri ile yurt dışı eğitim hayalim gerçek oldu. Her adımımda destekleriyle yanımda oldular. EduScala'ya derin minnettarlığımı ifade ederim.

Cattolica Üniversitesi (Università Cattolica)
İtalya'da Tıp Lisans Eğitimi
Tuğberk Y. (Öğrenci Yorumu)

EduScala ile 1 yıl önce Torino Üniversitesi'nde (University of Turin) Hukuk Yüksek Lisans yolculuğum başladı. Ortalamamın dezavantajını aşmamızda büyük destek oldular ve ilk kabulumuzu aldık. Zeki ve donanımlı ekip, hayalime ulaşmamda kilit rol oynadı. Hedeflerinize inanın, EduScala'ya güvenin.

Torino Üniversitesi'nde (Università degli Studi di Torino)
İtalya'da Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi

Global ve Yerel Üye Olduğumuz Kuruluşlar

Kalite ve güvenilirliği temsil eden kuruluşlara üyeliğimizle, eğitim hizmetlerimizin uluslararası standartlarda olduğunu taahhüt ediyoruz.

En Popüler İtalya Üniversite Bölümlerine Göz Atın

EduScala ile İtalya'nın en popüler üniversite bölümlerini keşfedin ve geleceğinizi şekillendirmeye bugünden başlayın.

Tüm Bölümleri Görüntüleyin

Lisans, Yüksek Lisans

İtalya'da Mühendislik Eğitimi

EduScala ile İtalya'da mühendislik eğitimi: Lisans ve yüksek lisans seviyelerinde dünya standartlarında bir eğitime adım atın.

Lisans, Yüksek Lisans

İtalya'da İşletme, Ekonomi Eğitimi

EduScala ile dünyanın en büyük 8. ekonomisi İtalya'da lisans ve yüksek lisans düzeyinde işletme, ekonomi eğitimine kapınızı açın.

Lisans, Yüksek Lisans

İtalya'da Tıp Eğitimi

EduScala ile dünyada kabul gören İngilizce tıp eğitimi: İtalya'da tıp lisans eğitimi ile uluslararası bir kariyere adım atın.

İtalya'da Lisans ve Yüksek Lisans Yolculuğunuza Bugün Adım Atın

EduScala ile İtalya'nın önde gelen üniversitelerinde hayalinizdeki eğitime hemen başlangıç yapın.

Başvuru Yap

1.000'den fazla öğrenci tarafından güvenilen adres.